Zbliża się lato, a co za tym idzie tak bardzo przez wszystkich lubiane ciepłe i słoneczne dni. Najlepiej spędza się je nie gdzie indziej jak we własnym ogrodzie. Zieleń traw i liści oraz zapachy kwiatów potrafią umilić nawet zbyt upalne temperatury. Pomóc w tym może także wybudowana na naszej działce altana lub pawilon ogrodowy. To, które z nich wybierzemy może zależeć od wielu czynników, jednak niezaprzeczalne jest że jedno i drugie da nam chłodny cień chroniący przed nadmiernym nasłonecznieniem. Kto z nas nie marzy o mile spędzonym czasie z rodziną i znajomymi we własnym ogródku pod dachem? To, którą opcję spośród tych dwóch wybierzemy, zależy już wyłącznie od nas.

altana w ogridzie

Zalety altany i pawilonu w ogrodzie

Zarówno altana, jak i pawilon ogrodowy mają podobne zastosowanie. Obie konstrukcje mają za zadanie pomóc nam umilić czas spędzony na świeżym powietrzu. Najczęściej wykorzystujemy je podczas wakacyjnego odpoczynku. Przy wyborze jednej z wymienionych konstrukcji często sugerujemy się wkomponowaniem jej do naszych ogrodowych warunków. Walor estetyczny ma przecież ogromne znaczenie. Nikt z pewnością nie wybudowałby na swojej działce czegoś, co nie spełniałoby jego oczekiwań wizualnych. Jednak to czy na naszym poletku postawimy altanę, czy pawilon będzie naszym subiektywnym wyborem. Przeanalizujmy więc na różnicach między nimi, które być może pomogą nam w podjęciu dobrej decyzji.

Cechy pawilonu ogrodowego

Wybierając pawilon do naszego ogrodu, będziemy mieć nie lada kłopot. Wszystko dlatego, że producenci dają nam do wyboru bardzo dużo rodzajów tego typu konstrukcji. Za pawilon uznaje się zadaszoną konstrukcję niekoniecznie posiadającą ściany, choć zwykle tak jest. Zaliczamy do nich choćby zwykły namiot ogrodowy, który wykorzystywany jest często w celach komercyjnych podczas organizacji różnych wydarzeń. Pawilon posiada prostą konstrukcję opartą na metalowym stelażu. Powłoka wykonana jest najczęściej z nieprzemakalnego materiału, tak by chroniła przebywające pod nim osoby przed deszczem. Wielkość pawilonu może być różna, wszystko zależy od miejsca na naszym podwórku. Zaletą pawilonu ogrodowego jest jego mobilność. Dzięki prostemu i szybkiemu procesowi składania możliwa jest zmiana jego położenia. Tak więc całą konstrukcję możemy zabrać ze sobą nawet na wakacje, o ile zmieści się ona do samochodu.

Cechy altany

Altana w przeciwieństwie do pawilonu przymocowywana jest do powierzchni ziemi na stałe. Popularnym ostatnio materiałem wykorzystywanym do konstrukcji altany jest drewno. Nierzadko jest nim też stal. Ich przewagą względem pawilonów jest solidność wykonania. Altany są droższe, ale za to mocniejsze i trwalsze. Cena idzie tutaj w górę współmiernie do jakości. Dach altany pokrywają zwykle dachówki. Ta kompozycja bardzo dobrze pasuje do klimatu jaki panuje w przydomowych ogrodach. Efekt wizualny jest tutaj na pewno istotny i zdecydowanie przewyższa ten, który może zaproponować pawilon ogrodowy. Altanę zbudować można w różnej stylistyce. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i możliwości finansowych.

Podsumowanie

To czy do naszego ogrodu lepiej będzie zaopatrzyć się w altanę, czy pawilon ogrodowy zależy od naszego gustu. Ważne jest, aby przeanalizować wszystkie za i przeciw. Jeżeli każdy zapozna się z najważniejszymi cechami obu konstrukcji opisanymi w artykule, nie powinien mieć problemu z podjęciem ostatecznej decyzji. Teraz pozostanie nam jedynie relaksować się w ogrodzie w przyjemnych warunkach i fantastycznym otoczeniu.

Autor artykułu działki Tychy
loader