Masz problem z brakiem przestrzeni do przechowywania rzeczy? Nic dziwnego - niemal każdy ma. Dla mieszkańców bloków to oczywiste, ponieważ zazwyczaj mają do dyspozycji jedynie ciasną piwnicę, zwaną komórką lokatorską. Jednak deficyt miejsca dotyka także właścicieli domów. To może cię zaskoczyć, jeśli niedawno przeprowadziłeś się do domu i byłeś przekonany, że w końcu będziesz miał mnóstwo zakątków do trzymania gratów - pamiątek, rzeczy, która mają się przydać później lub takich, które po prostu szkoda ci wyrzucić. Rozwiązaniem może być postawienie obok domu nowego obiektu. Najczęściej wybierane opcje to garaż oraz domek narzędziowy. W tym artykule omówimy zalety i wady obywu tych rozwiązań.
Niewątpliwą zaletą garażu jest jego solidność. Jest to trwała konstrukcja, osadzona na fundamentach. Daje więc perspektywę na bardzo długą eksploatację oraz pełną ochronę przed zewnętrznymi warunkami. Niestety ta trwałość to też wada, ponieważ garaż:
- jest droższy. Nie tylko wymaga większej ilości droższych materiałów, ale też przygotowania terenu oraz zatrudnienia większej ekipy. W tym aspekcie warto również pamiętać o ewentualnej konserwacji - jeśli np. zdecydujemy się na konstrukcję drewnianą, różnica czasu i środków potrzebnych na regularne konserwowanie garażu i domku narzędziowego będzie naprawdę odczuwalna.
- ze względu na konieczność przygotowania fundamentów, taki garaż trudniej wcisnąć w dowolne miejsce na działce, można więc uznać, iż wymaga większej działki.
- w razie zmiany zdania, nie ma możliwości przeniesienia takiej konstrukcji - jest to budynek i można co najwyżej poddać go rozbiórce.
Warto też pamiętać o tym, że garaż przeznaczony jest do garażowania samochodu, a magazynowanie w nim rzeczy to dodatkowa funkcja. I na tę dodatkową funkcję trzeba przewidzieć dodatkową przestrzeń. W skutek tego garaż musi być spory, tym bardziej, jeśli przewidujemy parkowanie w nim dwóch aut.
Ze względu na solidną budowę garażu, dużo łatwiej go ogrzać (i jest to dosyć standardowe rozwiązanie). Dzięki temu zyskujemy dodatkowe pomieszczenie w pełni funkcjonalne także zimą.
Jak zatem sprawa wygląda z domkiem narzędziowym? Zazwyczaj jest to dosyć lekka konstrukcja, często kupowana gotowa. Nie wymaga fundamentów, jej koszt jest nawet kilka razy niższy niż wybudowanie garażu. Do tego łatwo można ją przemieszczać po działce, więc jeśli kiedyś zmienimy zdanie, możemy ją przestawić gdzie indziej lub nawet sprzedać.
Domek narzędziowy to budynek dedykowany do jednego celu - trzymamy w nim narzędzia. W praktyce - także trochę innnych gratów. Ale to nie zmienia faktu, że można dzięki temu bardzo optymalnie zaaranżować jego przestrzeń i nawet na niewielkiej powierzchni magazynować sporo rzeczy. To raczej jest nie do osiągnięcia w garażu, gdzie łączymy funkcję magazynu z miejscem parkingowym.
Decydując się na domek narzędziowy, mamy większą elastyczność w wyborze jego wielkości. W końcu nie musimy upchać do niego samochodu. Dzięki temu tak naprawdę może to być niewielka konstrukcja, o powierzchni zabudowy kilku metrów. Często coś takiego wystarczy, aby trzymać tam narzędzia ogrodowe i trochę szpargałów, które nie zmieściły się w domu.
Kupując gotowy domek narzędziowy, mamy bardzo krótki termin realizacji inwestycji. Podejmujemy decyzję, płacimy i praktycznie po kilku dniach możemy się już cieszyć gotowym budyneczkiem. Chociaż tutaj trzeba zaznaczyć, że analogiczne rozwiązania dostępne są również na rynku garaży, chociażby garaże blaszane - lekkie konstrukcje, nie wymagające fundamentu, stawiane w ciągu jednego dnia.
Jak widać relacja wad i zalet garażu oraz domu narzędziowego nie jest jednoznaczna. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach - wszystko zależy od naszych szczegółowych preferencji oraz możliwości finansowych. Domek na narzędzia będzie raczej tańszą opcją, do tego doskonałą w sytuacji, gdy chcemy tylko uzupełnić naszą przestrzeń magazynową. Z kolei garaż może być dobrym wyborem, jeśli przy okazji stworzenia miejsca na graty chcemy też zacząć lepiej chronić swój samochód, nie tylko przed warunkami atmosferycznymi, ale również przed złodziejami.
Autor artykułu działki Zabrze