Nie od dziś wiadomo, że garaż samochodowy to wybawienie dla każdego posiadacza czterech kółek. Odpowiednia pielęgnacja nie zawsze wystarczy do tego, aby nasze auto prezentowało się tak jakbyśmy chcieli. Nie każdy jednak wie, że przy wyborze garażu warto sugerować się szczególnie dwoma wytycznymi, czyli jego wytrzymałością oraz trwałością. Bez nich żadne schronienie nie będzie wystarczająco bezpieczne dla naszego samochodu. Biorąc to pod uwagę, największą popularnością cieszą się garaże drewniane i murowane. W który z nich warto zainwestować? Jaki materiał wybrać? Co dla nas będzie najlepszym wyborem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Garaż drewniany – plusy i minusy

W czasach kiedy coraz więcej osób zaczyna dbać o środowisko, wykonanie garażu samochodowego z naturalnego materiału budulcowego jakim jest drewno, wydaje się być idealnym rozwiązaniem. Niestety jak wszystko i ten wybór posiada zalety i wady. Na początku trzeba się zastanowić jakie drewno, z jakiego drzewa chcielibyśmy użyć. To bardzo ważne, ponieważ każdy gatunek jest inny, inaczej reaguje na poszczególne warunki atmosferyczne, a także znacznie różni się ceną. Zwykle stosowany jest materiał pochodzący z drzew iglastych (świerk oraz sosna). Zaraz po postawieniu garażu drewno musi zostać odpowiednio zabezpieczone. W tym celu należy wykonać impregnację, która ochroni budulec przed uszkodzeniem. Garaż warto zaimpregnować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jedną z największych zalet drewnianego garażu jest szybkość jego realizacji. Kiedy nie mamy zbyt wiele czasu na to, aby zrobić go samemu, wystarczy zakupić gotową konstrukcję. Koszty będą większe ale zaoszczędzimy przy tym dużo czasu. Niestety taki budynek posiada również wady. Z pewnością należy do nich wysoka cena wykonania (choć niższa niż w przypadku garażu murowanego). Drewno jest z roku na rok coraz droższe co wiąże się z dość sporym wydatkiem. Koszt całości zaczyna się często od 5 tys., a kończy na nawet kilkunastu tys. zł. Minusem jest też dość częsta konserwacja całej konstrukcji. Jest to obowiązkowa praca, inaczej nasz garaż nie wytrzyma zbyt długo w nienaruszonym stanie.

Garaż murowany – plusy i minusy

Jeżeli nie przekonuje nas drewniana konstrukcja garażu, zawsze możemy wybrać jego murowaną wersję. Taki wybór wiąże się najczęściej z zakupem murowanych bloków, które posłużą nam do wzniesienia konstrukcji. Jednak zanim będziemy ją stawiać, musimy w odpowiedni sposób przygotować fundamenty, które posłużą za jego podstawę. Zwykle wykonuje się je w formie ław, które zalane zostaną betonem. Kiedy garaż będzie wybudowany, warto pomyśleć o izolacji jego ścian. Mimo że będzie się to wiązało z dodatkowym wydatkiem, to warto w to zainwestować jeżeli w przyszłości będzie nam zależało na ochronie pojazdu, gdy na dworze będzie panowała mroźna zima. Garaż murowany możemy zaprojektować wedle własnego uznania. Znaczną przewagą murowanego budynku nad drewnianym będzie dużo większa swoboda na etapie jego projektowania. Przy wymyślaniu jego oficjalnej aranżacji będziemy mieli o wiele większy wybór, co związane jest z materiałem budulcowym, który na to pozwoli. Drewniana konstrukcja ma w tym wypadku spore ograniczenia, co zaliczyć można jako zaletę jej murowanej wersji. Jej innymi zaletami są trwałość, a także brak corocznej konserwacji. Wady to długi i żmudny czas budowy. Co warte uwagi, garaż murowany jak każdy tego typu budynek musi posiadać projekt konstrukcji. Cena z pewnością też nie jest jego zaletą, gdyż jej widełki za postawienie stanu surowego zaczynają się na ok. 15 tys., a kończą na kilkudziesięciu tys. złotych.

loader