Marzeniem wielu ludzi jest relaksujący odpoczynek na własnej działce. Szczególnie jeśli na co dzień mieszkamy i pracujemy w dużym mieście dążymy do zakupu własnego kawałka ziemi na wsi, gdzie w ciszy będziemy mogli wsłuchiwać się w odgłosy natury, oddychając czystym leśnym powietrzem. Gdzie zamieszkamy? Oczywiście w domku letniskowym. Zwykły rekreacyjny domek to koszt kilku tys. złotych za metr kwadratowy. Jednak na działce nie będziemy przebywać przez cały rok. Co więc robić, aby w jak największym stopniu zadbać o domek? W jaki sposób zabezpieczyć go przed zniszczeniem? Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w poniższym artykule.

Ogólne zasady pielęgnacji domku letniskowego

altana w górach

Domki letniskowe co do zasady zbudowane są w całości z drewna. Odpowiednie zabezpieczenie tego typu materiału jest bardzo ważne, aby chronić naszą posiadłość przed uszkodzeniami, które może spowodować różnorodność warunków atmosferycznych, na jakie będzie on narażony. Dlatego zgodnie z zasadami etyki budowlanej każdy budynek wykonany z drewna należy zaimpregnować. W celu jak najtrwalszych efektów warto to zrobić zarówno na zewnątrz konstrukcji, jak i wewnątrz, mimo że koszt będzie większy. Poza tym przynajmniej raz do roku nasz domek powinien zostać zakonserwowany. Jak w prawidłowy sposób wykonywać opisywane przez nas czynności?

Domek letniskowy – impregnacja i coroczna konserwacja

Teraz postaramy się odpowiedzieć na zadane przez nas samych pytanie. Prawidłowe wykonanie impregnacji naszego domku letniskowego będzie wymagało przeprowadzenia kilku bardzo istotnych czynności. Pierwszą z nich jest skrupulatne zapoznanie się z jego stanem technicznym. Sprawdzić powinniśmy jak najwięcej elementów tj. wszystkie zakamarki, ściany, sufit, dach, okna, taras itd. Ma to na celu zapoznanie się z ewentualnymi uszkodzeniami powstałymi na skutek naszych poprzednich wizyt w domku. W razie dojrzenia jakiejkolwiek wady należy się jej niezwłocznie pozbyć. Zapewne z większością z nich każdy właściciel jest w stanie uporać się sam. Kiedy jednak nie będzie to możliwe należy wezwać specjalistów i usunąć daną awarię za pomocą specjalistycznego sprzętu. Przy okazji, zwróćmy szczególną uwagę na wszelkiego typu zabrudzenia. Może się to wydawać trywialne jednak mały brud może stać się nie lada problemem, kiedy okaże się, że pod jego powłoką rozmnaża się np. pleśń. Jeżeli w porę się jej pozbędziemy, nie będzie potrzeby wymiany całego ubrudzonego elementu w przyszłości, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Jeżeli wymiana części drewnianej konstrukcji będzie nieunikniona, trzeba zadbać o jej prawidłowe wkomponowanie do reszty budynku. Przed zaimpregnowaniem i pomalowaniem nowego elementu należy go oszlifować za pomocą papieru ściernego. Chyba że został zakupiony w tym stanie, ale po co płacić za coś, co każdy z nas może zrobić samemu. Ostatnią rzeczą, o jakiej musi pamiętać każdy posiadacz drewnianej nieruchomości to impregnacja. Środek impregnujący można wybrać w wersji kolorowej lub bezbarwnej. Obowiązkowo zaimpregnować trzeba całą drewnianą konstrukcję. Ochroni to ją w przyszłości od zniszczeń spowodowanych różnicą temperatur, czy opadami atmosferycznymi. Czynność tą powinno się wykonać przynajmniej raz do roku. W innym wypadku stosowanie impregnatu może okazać się pracą wykonaną na marne.

Autor artykułu działki Ruda Śląska
loader