Promocje
Córka rzeźbiarza
Córka rzeźbiarza
32,90 zł 26,32 zł
Produkt dnia
Efektywne zarządzanie projektami. Wydanie 7
Efektywne zarządzanie projektami. Wydanie 7
99,00 zł
Java. Efektywne programowanie. Wydanie III
Java. Efektywne programowanie. Wydanie III
79,00 zł

Modele kolejkowe w ocenie efektywności sieci i systemów komputerowych

Dostępność: dostępna
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 25,50 zł 25.50
Cena w innych sklepach: 25,50 zł
ilość egz
do schowka
Ocena: 0
Producent: Wydawnictwo Pracowni Komputerowej Jacka Skalmierskiego
Kod produktu: 00_01631

Opis

autor: Czachórski T
rok wydania: 2000
ilość stron: 336
oprawa: miękka
format: B5
ISBN: 83-86644-24-9
EAN: 9788386644247

rok wydania: 2000
format: B5
stron: 336
oprawa: miękka

 
Współczesne systemy informatyczne - sieci komputerowe, systemy komputerowe - są zbyt złożonymi obiektami, a ich funkcjonowanie zależy od zbyt wielu powiązanych ze sobą czynników, by w przewidywaniu ich działania można było posiłkować się jedynie intuicją. Konieczne są narzędzia umożliwiające ilościową ocenę pracy tych systemów.
 
Szerokopasmowa sieć z integracją usług jest wielkoparametrowym obiektem sterowania, którego praca musi pogodzić oczekiwania wielu użytkowników o zróżnicowanym charakterze i potrzebach dotyczących jakości usług, wyrażającej się prawdopodobieństwem straty pakietu, czasu przesyłu i rozrzutem tego czasu. Powyższe wielkości zależą nie tylko od parametrów fizycznych sieci, lecz także od zastosowanych w protokołach sieciowych mechanizmów kontroli natężenia ruchu.
 
Kolejkowe modele sieci komputerowych przedstawiają te sieci jako system stanowisk obsługi, w których krążą klienci. Stanowiska obsługi to linie transmisyjne łączące węzły sieci, klienci to przesyłane pakiety. Kolejki ustawiane przed stanowiskiem obsługi to kolejki pakietów czekających w przełączniku na wysłanie w ustalonym kierunku. Pakiety przesyłane między dwoma punktami sieci w ramach nawiązanego połączenia możemy uważać za klientów należących od tej samej klasy, scharakteryzowanej własnościami źródła generującego pakiety i ich drogą przez sieć. W przypadku modelowania systemu komputerowego stanowiska obsługi odpowiadają zasobom badanego systemu: jednostce centralnej, pamięciom zewnętrznym, liniom transmisyjnym, terminalom; klienci krążący w sieci i obsługiwani w stanowiskach - lub czekający na obsługę w kolejkach do tych stanowisk - to wykonywane przez system zadania.
 
Jak w wielu innych dziedzinach techniki, modelowanie pracy obiektu przed jego fizycznym wykonaniem pozwala zaoszczędzić wiele pracy i kosztów.
 
Niniejsza książka przedstawia najważniejsze stosowane metody rozwiązania modeli kolejkowych wykorzystywanych w analizie systemów informatycznych i ilustruje ich zastosowanie licznymi przykładami. Może być ona bardzo przydatna zarówno dla prowadzonych w tej dziedzinie prac naukowo-badawczych, jak też jako pomoc przy projektowaniu współczesnych systemów informatycznych i jako podręcznik akademicki.

Prof. dr inż. Stefan Węgrzyn
 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl