Jeżeli jesteś na etapie budowy domu lub już posiadany dom chcesz wyposażyć w zadaszone miejsce na samochód, staniesz przed wyborem - wiata czy garaż. W tym artykule postaramy się zebrać najważniejsze plusy i minusy obydwu rozwiązań, dzięki czemu będziesz mógł podjąć trafną decyzję.

W niektórych przpypadkach wybór pomiędzy wiatą a garażem będzie podyktowany względami estetycznymi. Po prostu nie do każdej działki i nie do każdego domu będzie pasował jeden typ rozwiązania. Jednak w większości przypadków da radę dopasować projekt zarówno wiaty, jak i garażu, pasujący do już istniejących zabudowań, ogrodu lub planowanej aranżacji. Poniżej pogrupowaliśmy wady i zalety obydwu rozwiązań.

drewniana wiata

Zalety wiaty garażowej

Niewątpliwie tym, co najbardziej przyciąga do wiaty garażowej jest jej cena. Wiata to lekka konstrukcja, pozbawiona ścian. Jest to więc dach osadzony na podporach. Można ją zbudować z różnych materiałów, jednak jedno jest pewne - tych materiałów jest potrzebne dużo mniej niż w przypadku garażu. Również wiata wymaga dużo mniej pracy oraz robót ziemnych - to lekka konstrukcja, którą można stawiać bez specjalnego przygotowywania gruntu. Koszt wiaty, jeśli zdecyduje się ją stawiać samodzielnie, może się zamknąć nawet w 10 tysiącach złotych.

Kolejną zaletą wiaty garażowej jest szybkość i łatwość jej wykonania. Dzięki temu jest spora szansa, że dasz radę postawić ją samodzielnie, a jeśli nawet nie, to nie będziesz musiał zatrudniać do niej fachowej ekipy z profesjonalnym wyposażeniem. Wystarczy zestaw elektronarzędzi. Samą wiatę da radę postawić w ciągu dnia lub dwóch. Również jej demontaż jest błyskawiczny.

Lekka konstrukcja wiaty jest zaletą, jeżeli chodzi o dopasowanie jej do aranżacji przestrzeni. Dużo łatwiej wpasować wiatę niż ciężką bryłę garażu. Do tego wiata nie wymaga projektu - możemy zbudować ją według własnej wizji (oby tylko była praktyczna!). Poza tym wiata nie wymaga pozwoleń.

Otwarta i lekka konstrukcja ma jeszcze tę zaletę, iż taką wiatę łatwo rozbudować. Jeżeli więć z czasem okaże się, że potrzebujesz miejsca na dodatkowy pojazd - bardzo szybko zwiększysz ilość miejsca.

Jeżeli zaś posiadasz samochód elektryczny, możesz przekształcić wiatę w tzw. carport, czyli zrobić jej dach z paneli fotowoltaicznych. To już oczywiście mocno podnosi koszty, jednak też zwiększa funkcjonalność konstrukcji, która staje się źródłem energii elektrycznej - nie tylko do ładowania samochodu, ale też do zasilania domu.

Wady wiaty garażowej

To, co ma swoje zalety, ma też wady - lekka konstrukcja wiaty sprawia, że w przypadku naprawdę ciężkich warunków pogodowych, nie będzie ona wystarczającą ochroną. Gdy będzie wichura, może nawet dojść do jej zniszczenia, a kawałki konstrukcji mogą uszkodzić samochód.

Musisz też pamiętać, że wiata pozbawiona ścian nie chroni samochodu całkowicie przed wpływem warunków atmosferycznych. Nie jest to osłonięta, ogrzewana przestrzeń garażu.

Zalety garażu

Garaż daje pełne schronienie przed warukami atmosferycznymi - nie ważne, co się będzie działo na zewnątrz, tutaj samochód jest bezpieczny. Na pewno zwiększy do żywotność karoserii. Do tego zimą mamy komfort wsiadania do niewyziębionego samochodu. Szczególnie jeśli garaż jest ogrzewany. Nie zapomnijmy też o tym, iż garaż chroni przed złodziejami.

W ogrzewanie warto zainwestować wtedy, gdy planujemy wykorzystywać garaż także do innych celów. Bo to jest właśnie jego kolejna zaleta - jest to dodatkowe pomieszczenie, w którym możemy przechowywać rzeczy, majsterkować czy nawet pracować.

Wady garażu

Największą wadą garażu jest jego cena. Jest to w końcu pełnoprawny budynek, wymaga projektu, pozwolenia, wiąże się z płaceniem większych podatków (jeśli jest wolnostojący). Tutaj mówimy już o kwotach rzędu przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy. Tym bardziej, że do garażu potrzebujemy ekipy budowlanej.

Wadą garażu jest też większa trudność w wkomponowaniu go w otoczenie. To istotne tym bardziej, że jest to konstrukcja trwała i już po zbudowaniu nie przeniesiemy jej w inne miejsce, a rozbiórka jest kosztowna i czasochłonna.

Autor artykułu działki Olsztyn
loader